Cities Skylines: kiekvienas gali turėti savo miestą

Cities Skylines

Sakot kelių ir geležinkelių ar miestų inžinerija nepopuliari specialybė? Jaunoji karta nežino ką įdomaus jose galima atrasti?

Ir aš turiu jums gerų žinių. Žinau kaip sudominti jaunuomenę ir leisti pažvelgti į  šią sritį kitaip.
Kaip manot, kada moksleivis susidomės labiau: kai jam tiesiog papasakosim apie specialybę ir parodysim pliusus per multimediją,  ar kai leisime jam pačiam tapti kūrėju ir valdytoju, kuris bus atsakingas už miesto (ir ne tik) infrastruktūrą ir jos valdymą?

Manau kiekvienas nori pasijausti reikšmingas ir tapti kūrėju. Nesvarbu ar tai būtų realus pasaulis ar virtualus. Aišku, sveikintina, kai tokie norai išreiškiami realybėje, bet kai tam nėra sąlygų ir galimybių yra kitas sprendimas.

Ir apie jį aprašysiu šiandien.

Žaidimų kūrėja „Paradox Interactive“ visai neseniai pristatė naują šedevrą – miestų statybos ir valdymo simuliatorių „Cities Skylines“. Kodėl noriu apžvelgti šį kūrinį? Manau tai vienas geriausių miestų statybos simuliatorių istorijoje pranokstantis tokius kietuolius kaip „City life“, „Simcity“ ar visai neseniai pasirodžiusius „Cities XL“ šeimos žaidimus.
Kaip minėjau, kiekvienas nori būti kūrėju, todėl šis žaidimas puikiai tinka tokioms užgaidoms realizuoti. Juk norisi pabūti kūrėjo kailyje.

Pirmiausia siūlau peržiūrėti pristatymą:

Pirmas įspūdis, kurį susidariau pamatęs šį trailerį – „gražu, bet kažin ar bandyti“. Vis dėl to išbandžiau.
Todėl judam toliau…mazgas_is-viruaus

Transportas

Neslėpsiu, man jis paliko didžiausią įspūdį. Pradžioje, pastačius keletą kvartalų įvairaus plauko rajonuose eismas nesukelia jokių problemų. Galima ramiai tiesti vandentiekius, nuotekas, elektros linijas ir plėtoti kitus miestui būtinus atributus. Ir taip miestui plečiantis prasideda tai:transportas_auto

transportas_1

 

Gatvės tampa ne tokios laidžios kaip kadaise, prasideda kamščiai. Didėja tarša, žmonės pyksta. Transportas sugaišta daug laiko kelyje, ko pasekoje įmonės uždirba mažiau, o mūsų miestas gauna mažesnes įplaukas į biudžetą.Reikia sprendimo.transportas_autobusai

transportas_autobusai_

zmoniu-srautai

transportas_2_autobusai

Metro linijos:

metro

Sprendimas – viešojo transporto plėtra. Iš pradžių žaidimas leidžia plėtoti miesto autobusų tinklą. Vėliau – metro. Po tam tikro laiko – traukinių transportą. Be to svarbu paminėti, jog žmonės neatvyksta iš niekur. Visi žino savo tikslą – vieni keliauja į universitetus, kiti į prekybos centrus ar darbus. Žaidime puikiai atvaizduoti masinės traukos objektai.

O kaip gi be uostų, intermodalinių terminalų bei stočių?uostai

uostai2

kroviniu-terminalas

intermodalinis

Transportas yra šio žaidimo varikliukas, bent jau man buvo įdomiausia spręsti pakankamai sudėtingus transporto valdymo klausimus. Ne visi sprendimai pasiteisindavo. Statant kelių infrastruktūrą net ir kiečiausiam reiktų pasukti galvą kaip sumažinti kamščius.

Kitas žaidimo aspektas – būtinos miestui paslaugos.

Vandentiekis ir nuotekosvandentiekis_nuotekos

nuotekos

Pradedant statyti miestą pirmieji gyventojai iškart reikalauja vandentiekio ir nuotekų sistemų. Jos kaip ir elektra yra būtinos sąlygos miestui gyvuoti. Vandenį galima pumpuoti tiesiai iš upės ir ten pat nuleisti. Svarbu, tik, kad pompa nebūtų žemiau nuotekų valymo įrenginių,kad miestelėnai neapsirgtų.

Tiesiame elektros linijas…elektra_atomine

elektra_1

uztvanka_112mw

 

Elektros gamybai ir perdavimui reikia skirti taip pat nemažai dėmesio. Iš pradžių leidžiama statyti tik vėjo jėgaines ir dyzelinius generatorius. Vėliau žaidimas atrakina ir kitus elektros gamybos objektus: užtvankas, atomines elektrines, saulės jėgaines. Saulės jėgainės yra puiki elektros gamybos forma, tik „Cities Skylines: After dark“ dalyje, ši elektrinė atėjus nakčiai nustoja veikti, todėl miestui reikia užtikrinti stabilų elektros tiekimą.

Augant miestui – auga šiukšlynaisiuksles

Žaidimo pradžioje šiukšlių išvežimo poreikis yra labai menkas. Miestui plečiantis prireikia šiukšlynų. Vėliau žaidimas leidžia statyti šiukšlių deginimo fabrikus su elektros generatoriais. Įdomiausia, kad transporto kamščiai apsunkina šiukšlių išvežimą. Neapšvarinus namų daugelis tampa negyvenami ir apleisti.

Mokyklos, ligoninės, policija, priešgaisrinėsvietimas

Švietimas suteikia miestiečiams kompetencijas dirbti labiau apmokamus darbus.ligonines

Sveikatos apsaugos įstaigų gali ir neprireikti, jei transporto mazgai ar pramonės įmonės bus toliau nuo gyvenamųjų zonų. Tiesa vėliau galima statyti kapines bei krematoriumą.policija

Svarbiausia, kad mieste nebūtų daug apleistų pastatų. Tuomet nusikalstamumas būna pakankamai mažas. Aišku, viena kita policijos nuovada nepakenks.priesgaisrine

Mieste dažnai kyla gaisrai, ypač pramonės zonose. Raudona spalva rodo per mažą priešgaisrinių stočių skaičių, o gal net per menką biudžetą, skiriamą gaisrų prevencijai.

Rajonairajonai

Miestą galima suskirstyti į rajonus. Kiekvienam jų parinkti įvairius draudimus, tokius kaip: sunkiojo transporto, didelės taršos ir kitus. Arba paskatinti plėstis verslą sumažinant mokesčius norimame rajone, ar propaguoti važinėjimą dviračiais. Kiekvienas rajonas vertinamas pagal kvadratinio metro kainą. Parkai, pramogos, monumentai padeda pakelti zonos vertę. Ten noriai kuriasi turtuoliai.rajonu-valdymas

Kadangi prabilau apie mokesčius, juos taip pat galima valdyti:mokesciai

Yra 6 zonų tipai iš kurių kiekvienai galima nustatyti mokesčius. Tiesa, trys, dešinėje pusėje esančios zonos atsirakina tik pasiekus 7 000 gyventojų skaičių.

Galima paimti bobutės paskolą. Aš visada išsiversdavau be jų. Paskolos=blogis.paskolos

Renkantis žemėlapį galima pasirinkti iš dviejų tipų: europietiško ir amerikietiško. Skiriasi pastatų tipai, keliai išlieka tie patys. Kažkas panašaus į senamiestį:senamiestis-is-virsaus

senamiestis_rytas_2

senamiestis

Amerikietiškas stilius:amerikoniskas-stilius

ziedas_2

Miestas iš viršaus:miestas-is-virsaus

Kaip matote, rudos zonos – pramonės rajonai, kuriuose žymiai didesnė tarša. Žinoma taršos objektai – tai ir šiukšlynai ar elektrinės. Žaliasnės zonos  – derlingos žemės, kuriose patartina statyti žemės ūkio įmones. netoli miesto galima plėtoti ir naftos pramonę, nes dažniausiai šalia miesto slūgso nemažas naftos telkinys, kurį pamatyti galima pasirinkus resursų žvalgymo funkciją.

gamykline-zona

ramus-uzmiestis

Galima plėtoti ir ramesnio tipo miestą. Štai užmiestyje pastačiau kotedžų kvartalą:

ramus-uzmiestis

Čia šioks toks transporto mazgas. Tiesa žiedai išsprendžia tikrai daug problemų. Kaip realybėj!

kamstis

Daugiau žaidimo fragmentų:transportas_ziedas

sankryza

apvaziavimo-statyba

Naktį:transportas_naktis

 Papildymas (2016-10-24)

Žaidimo kūrėjai prieš kelis mėnesius jau pardavė milijoną žaidimo kopijų. Nuo straipsnio parašymo datos, praėjo nemažai laiko. Dabar žaidimas tapo dar turtingesnis – buvo išleisti nauji papildymai: „Snowfall“, „Match day“.

Dalinuosi akimirkomis:
20161018210610_1

20161018210843_1

20161018210910_1

20161018210939_1

20161018211114_1

20161018211141_1

20161018213022_1

20161018213201_1

Cities Skylines verdiktas

Mano manymu šis žaidimas yra vertas tikrai aukšto balo. Duočiau 9 iš 10. Vien dėl to, jog norėtųsi europietiškų kelių, o gal net galimybės miestą plėtoti multiplayer režimu. Taigi, jei matysite, kad jūsų atžala nuo mažens linkusi į šią sritį, žaidimas – pakankamai geras būdas paskatinti kūrybiškumą. Neslėpsiu, suaugusiems taip pat nėra nuodėmė pasistatyti savo miestą.

Linkiu sėkmės kūrėjai!

Pasirašo Ignas Vasiliauskas

[mc4wp_form id=“213″]

Komentarai

komentarai

2 thoughts on “Cities Skylines: kiekvienas gali turėti savo miestą

 1. Perskaičius straipsnį, žaidimas atrodo tikrai įdomus. Keletas klausimų: nieko nepaminėta apie dviračių transporto infrastruktura ir jos svarba. Ar galima ja planuoti šitame žaidime? Ar galima planuoti viešasias erdves? Kokios rušies viešasis transportas?

  1. Sveiki Gintarai, malonu, kad susidomėjote. Iš tiesų žaidimas aprėpia labai daug miestą apibūdinančių aspektų. Dviračių infrastruktūra čia taip pat nėra pamirštas reikalas. Žaidime galima tiesti bendrus pėsčiųjų ir dviračių takus. Jie nėra kažkaip labai detalizuoti. Nutiesus daugiau takų galima pastebėti dviratininkų pagausėjimą. Todėl šios transporto rūšies plėtojimas reikšmės turi.
   Viešasis transportas: maršrutiniai autobusai, traukiniai, metro, tramvajai (neseniai išėjo papildymas), oro transportas (tarptautiniai skrydžiai), vandens transportas (taip pat tik išvykti/atvykti į miestą)

   Galima planuoti įvairias viešąsias erdves. Kaip minėjau straipsnyje, čia labai gerai atkartoti traukos objektai. Pavyzdžiui dabar žaidimo kūrėjai išleido papildymą, kuriame galime rasti futbolo stadioną. Jis talpina 750 žiūrovų. Galima paskirstyti biudžetą ir sudėlioti kitus parametrus, kas turi reikšmės futbolo populiarumui mieste. Jei yra galimybė – žmonės atkeliauja viešuoju transportu. Jei ne – automobiliais. Tada prasideda kamščiai.

   Vėl gi, galima planuoti parkus, kultūrines erdves, parduotuvių alėjas. Jie taip pat, kaip traukos objektai sulaukia daug lankytojų.
   Ir esminis žaidimo privalumas – viską galima pagyvinti žaidėjų sukurtu turiniu – nuo detalaus eismo organizavimo gatvėse iki „piko valandų“ modifikacijos, kuomet visi keliauja iš/į darbą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.