Ar robotai taps statybininkų ginklais?

Robotai

Kai kalba pasisuka apie ateitį, robotus ir visokias kitokias futuristines linksmybes, imu ir pasižiūriu į dabartį – kasmet kompanijos skiria milijonus, kad išleistų naujus žaisliukus – išmaniuosius. Tai leidžia susižerti nemenkus pelnus. Turbūt pvz. koks Žiulis Vernas prisikėlęs atsigultų atgal, sužinojęs kokiomis nesąmonėmis užsiima tie, kas galėtų kurti žymiai geresnį rytojų. Galėčiau išskirti nebent Eloną Muską, kuris prisideda prie to rytojaus kūrimo.

Bet gal nėra viskas taip blogai? Šiaip, kalbėti kaip kažkas kažką daro ne taip – yra labai lengva. Šiandien vis dėl to norėčiau apžvelgti visai įdomiai besirutuliojančią robotų-statybininkų industriją.

Alvise Simondetti vienas iš „Arup“ tyrimų ir inovacijų komandos narių teigia, jog seniau robotai buvo ištobulinti tiek, jog galėdavo, geriausiu atveju, atlikti nuobodžius, ir daugiau pavojingus žmogui, darbus. Situacija pastarąjį dešimtmetį keičiasi. Šiandien kuriami robotai neapsieina be jutiklių ar kamerų, kiti kuriami su įvairiomis programinėmis sistemomis. Kol kas jie gali neprižiūrimi valyti namus, pjauti žolę. Kaip rodo dabartinė praktika, robotai netrukus bus pajėgūs projektuoti ir statyti.

Naudojantis tomis pačiomis technologijomis, kurios šiuo metu naudojamos mobiliuosiuose telefonuose, robotai tampa vis labiau nuovokesni. Daugelis jau gali apdoroti duomenis ir bendrauti tarpusavyje pasitelkiant „debesų“ technologijas.

„Galime išskirti labai paprastą pavyzdį – vakuuminį valymo robotą „Roomba“. Pats pirmasis „Roomba“ grindis valydavo atsimušinėdamas į sienas. Vėlesnė versija leisdavo išvengti baldų. Trečioji autonominio siurblio karta gali fotografuoti kambario lubas, o įdiegta programinė įranga leidžia matyti atlikto darbo progresą“ – teigia inovatorius.

Oho! Šiaip, manęs tokie dalykai visiškai nežavi. Kai Elonas Muskas ieško būdų kaip atpiginti keliones į kosmosą, čia kažkas žavisi roboto dulkių siurblio sugebėjimais. Geras.

Tik vis dėl to įdomu, ką robotai duos statybų sektoriui.

Kaip teigia straipsnio autorius, robotai nebūtinai pakeis statybininkus, o tik padės jiems atlikti tam tikrus darbus. Pavyzdžiui norint sumūryti sieną, kurios plytų pasvirimo kampas turi būti vienodas, robotas tai leis atlikti žymiai tiksliau, nei tai padarytų mūrininkas.

Na, iš dalies nesutikčiau – vis dėl to robotas pakeis mūrininką. Bet ką tai reiškia? O gi mūrininkas turės kelti kvalifikaciją, kad sugebėtų dirbti su tokia statybos mašina.

Pavyzdžiui kaip čia:

Taip pat straipsnio autorius pabrėžia, jog robotikos plėtra turės įtakos ir dizainui. Mažai tikėtina, jog robotai statys namus savarankiškai. Greičiau jie bus dizainerių įrankiai. Jau atsiranda kompanijų kurios pasitelkę dronus kuria 3D vietovės modelius.

Pridurčiau dar šiuo metu vis labiau populiarėjančią virtualios realybės (VR) technologiją, kuri turėtų apsijungti BIM (čia tas kur visi kalba, bet mažai kas naudoja).

Autorius pabrėžia, jog nerimauti dėl robotų kol kas nereikėtų. Tokios mašinos labiausiai kėsinasi į mažai kvalifikacijos reikalaujančias darbo vietas. Išradėjas Saulius Griffithsas yra pasakęs: robotai vis dar yra akli, kvaili, stori, silpni, lėti ir sunkūs. Jie yra galimybė, o ne grėsmė.

O ką jūs manote apie robotus ir statybą?

Komentarai

komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.